Klocki – uniwersalna zabawka dla każdego dziecka

Klocki to jedna z najbardziej popularnych zabawek na świecie – towarzyszy dzieciom już od końca XVIII wieku. Do tworzenia wymyślnych konstrukcji z zapałem przystępują zarówno dziewczynki, jak i chłopcy – jedyne, co może ich ograniczać, to ilość dostępnych elementów i wyobraźnia…

Drewniane klocki – idealny wybór dla malucha

Klasycznym, pierwszym wyborem rodziców są zwykle klocki wykonane z drewna – są bezpieczne dla najmłodszych pociech, eksplorujących każdy fragment przedmiotu obecnego w małej rączce. Zestaw dużych, kolorowych elementów pokrytych nietoksyczną farbą z pewnością przyciągnie uwagę malucha i pozwoli zatopić się w wesołej zabawie na długie godziny. To nie tylko doskonały sposób na rozwijanie sprawności manualnej przy układaniu wież i torów przeszkód, ale także element ćwiczenia kreatywności i wyobraźni. Z ich pomocą tworzą się dosłownie nowe mikroświaty – szeregi kolorowych budynków i ulic, zagrody dla zwierząt, pojazdy. To świetna okazja by zapoznać dziecko z gamą podstawowych kolorów i kształtów, a także nauczyć podstawowych działań matematycznych, jak działania na zbiorach, czy ustalenie przestrzennych relacji między figurami.

Klocki plastikowe – idealne do tworzenia wymyślnych konstrukcji

Najbardziej popularne w dzisiejszych czasach są klocki plastikowe – tanio kupisz na portalu bee.pl – lekkie, kolorowe elementy stwarzają nieskończenie wiele możliwości konstrukcyjnych i cieszą się dobrą opinią zarówno rodziców, jak i osób zajmujących się stymulowaniem rozwoju dzieci. Na rynku istnieje wiele gotowych zestawów tematycznych, dzięki czemu dziecko może wcielać się w przeróżne role i odgrywać rozmaite scenki – w ten sposób może bawić się zarówno ze swoimi rodzicami, jak i rodzeństwem. Im starsze dzieci – tym większe możliwości treningu koncentracji, dokładnego postępowania według instrukcji tworzenia oraz planowania przestrzennego – zabawy stają się coraz bardziej skomplikowane, wymagają dużej spostrzegawczości. Dzięki temu starszak nabywa cennych umiejętności wzmacniających jego koordynację. Ułatwią mu one start w szkolnej ławce – przełoży się to na przykład na precyzję przy stawianiu pierwszych liter, celne rzuty piłką na lekcjach wychowania fizycznego, szybkie opanowanie jazdy na rowerze.

Klocki – sposób na budowanie relacji między ludźmi

Budowanie konstrukcji z klocków to świetny sposób, by dziecko trenowało swoją sprawność umysłową i ćwiczyło prawidłowy chwyt, ale też okazja do rozwoju umiejętności społecznych. Kilkulatek w czasie zabawy podejmuje szereg samodzielnych decyzji przy łączeniu ze sobą kolejnych elementów, ale musi również być gotowy na ustalanie wspólnych strategii, negocjacje i burzę mózgów – zwłaszcza, gdy na “placu budowy” pojawiają się kolejni architekci. Taka elastyczność i gotowość do zmian jest niezwykle przydatna w codziennym życiu. Towarzyszami zabaw mogą być również opiekunowie – chwaląc i podziwiając budowle tworzone przez pociechy, umacniają w nich poczucie wiary we własne możliwości. Udana zabawa nie tylko motywuje dziecko do bycia coraz bardziej kreatywnym, ale też tworzy wspaniałą więź, opartą o wspólne przeżywanie radosnych momentów.